Zajímavosti Lefkady

Hlavní město

Největším městem na ostrově Lefkada je stejnojmenné hlavní město. Do něho se turisté dostanou hned, jakmile přejedou umělou hráz a pontonový most, spojující Lefkadu s pevninou. Podobně jako hlavní města na další řeckých ostrovech, i Lefkada byla bohatá na nejrůznější historické a architektonické památky. Ty nejznámější byly postaveny v benátském stylu a šlo o jedny z nejkrásnějších staveb na ostrovech v celém Jónském moři. Bohužel krátce po druhé světové válce zasáhly ostrov Lefkada během pěti let dvě mohutná zemětřesení. Tyto přírodní katastrofy nejhezčí ostrovní architektonické skvosty buď zcela úplně zničily, nebo alespoň významně poškodily. Z tohoto důvodu se dnes turisté v hlavním městě Lefkada setkávají spíše s moderní architekturou, které tu byla postavena až v průběhu posledních 50 let.

Pevnost Agia Mavra

Hlavní turistickou atrakcí současného hlavního města ostrova Lefkada je opevnění Agia Mavra. Tato pevnost ze 14. století se nachází hned u plovoucího mostu, spojujícího Lefkadu s řeckou pevninou. V minulosti sloužila pevnost jako ochrana hlavního města ostrova před nájezdy pirátů. Archeologické vykopávky na ostrově pak odkryly četné artefakty z období, kdy ostrovu vládli Římané. Stálou expozici těchto nálezů je možné shlédnout v místním archeologickém muzeu. To se nachází nedaleko centra hlavního města Lefkada.

Panagia Faneromeni

Nejvýznamnějším náboženským centrem na Lefkadě je klášter Faneromeni. Ten je k nalezení na vrcholku kopce, který se zvedá u jihozápadního okraje hlavního města Lefkada. Díky vyvýšené poloze je odtud překrásný výhled nejen na samotné hlavní město, ale dokonce až na silnici, propojující Lefkadu s řeckou pevninou. Za slunečného počasí a dobré viditelnosti se dá dohlédnout až na řeckou pevninu. Klášter Faneromeni byl postaven v průběhu 17. století v místech, kde dříve stával kostel.

Vodopády u Nidri

Z přírodní zajímavosti na ostrově Lefkada je určitě třeba zmínit vodopády nedaleko letoviska Nidri. Jak již bylo zmíněno dříve, podobně jako další jónské ostrovy podél západního pobřeží Řecka, ani Lefkada netrpí nedostatkem srážek a má dostatečné zásoby podzemní vody. Tomuto stavu odpovídá i zalesněné vnitrozemí ostrova, které i uprostřed parného léta působí velice svěžím dojmem. Severně od městečka Nidri je pak možné ve vnitrozemí najít několik zajímavých vodopádů. Zdejší říčka stéká kaskádovitě k moři a vytváří zde několik jezírek. Ty jsou pro turisty, kteří se rozhodli strávit den své dovolené na ostrově Lefkada turistikou po vnitrozemí, ideální možností, jak se během horkého dne osvěžit. Z nejvyšších vrcholů na celém ostrově mohou turisté během několikahodinových tůr či jen krátkých pěších výletů obdivovat překrásná panoramata, při nichž mají jako na dlani celou Lefkadu.

Na-Lefkade.cz

Stránky o řeckém ostrově Lefkada, oblíbené destinaci pro letní dovolenou.