Pláže

Ačkoliv má ostrov Lefkada svým návštěvníkům co nabídnout jak z pohledu historie i kultury, tak také ostrovní přírody, jeho hlavní turistickou devizou jsou zdejší pláže. Ty nejkrásnější se nacházejí na západním pobřeží ostrova. K těm vůbec nejznámějším patří pláž Egremni.

Egremni

Pláž Egremni je k nalezení asi 30 kilometrů jihozápadním směrem od hlavního města Lefkady. Kromě toho, že jde o údajně nejhezčí pláž na celé Lefkadě, se pláž Egremni určitě řadí k nejhezčím plážím v celém Řecku. Původně byla pláž dosažitelná po více než třech stovkách schodů. Po nich tady turisté překonávali téměř 150 metrů vysoké útesy. Zemětřesení v roce 2015 však mělo za následek, že se část těchto útesů sesunula na schody. V současnosti je tak určitě bezpečnější cesta na tuto překrásnou pláž lodí po mořské hladině. Dobrodružné povahy však stále mohou využívat pěší stezku po zasypaných a poškozených schodech.

Vlny průzračně čistého Jónského moře tady omývají pláž v délce téměř dva a půl kilometru. Díky svým skutečně velkolepým rozměrům nebývá pláž Egremni ani uprostřed hlavní turistické sezóny nijak přeplněná. Plážovou vybavenost tady není možné očekávat a je lepší si vzít nafukovací lehátka, karimatky, slunečníky a také občerstvení s sebou. V okrajových částech pláže Egremni je možné se opalovat i bez plavek. A tak je tato pláž velmi oblíbena i mezi vyznavači naturismu.

Porto Katsiki

Jen necelý kilometr jižně od výše zmiňované pláže Egremni je k nalezení sice daleko menší, ale neméně půvabná pláž s názvem Porto Katsiki. Ta leží nedaleko nejjižnějšího výběžku ostrova Lefkada na jeho západním pobřeží. A bezpochyby patří mezi 5 nejkrásnějších pláží na Lefkadě. Díky charakteru západního pobřeží Lefkady, a podobně jako na pláži Egremni, i na pláž Porto Katsiki se turisté dostávají sestupem po několika desítkách schodů. Katsiki znamená v překladu koza. V minulosti totiž byli tito horští tvorové jedinými suchozemskými živočichy, kteří se byli na tuto nádhernou pláž schopni dostat. I na pláž Porto Katsiki připlouvají z nejrůznějších koutů Lefkady lodě s turisty a výletníky. Vzhledem k nim a daleko menším rozměrům v porovnání s Egremni bývá pláž Porto Katsiki, a to zejména uprostřed hlavních školních prázdnin, poměrně rušná. Mohutné skalnaté útesy, které směrem od pevniny tuto pláž lemují, však určitě stojí alespoň za vidění. Říká se, že kdo neviděl pláž v Porto Katsiki, jako by na ostrově Lefkada vůbec nebyl.

Gialos

Taktéž na západním pobřeží, ovšem tentokrát severně od pláže Egremni, se nalézá další známá pláž na ostrově Lefkada s názvem Gialos. Tuto pláž nelemují strmé útesy tak jako v případě pláže Egremni nebo Porto Katsiki. A tak je možné se na pláž Gialos dostat i autem. Přímo u pláže je sice malé parkoviště, ovšem cesta automobilem až k pláži Gialos je tak trochu dobrodružstvím. Ve srovnání s dalšími plážemi na Lefkadě není tak známá a tak tu nebývá tolik turistů. Pro pláž Gialos jsou charakteristické obrovské kameny, kterém opalujícím se turistům skýtají alespoň nějaké soukromí. Tytéž kameny ovšem mohou v některých místech pláže trochu komplikovat vstup do vody. U pláže je v provozu i malá taverna. Žádnou další turistickou vybavenost však na pláži neočekávejte. Pláž Gialos se nachází zhruba v polovině západního pobřeží ostrova Lefkada. A protože je to odtud do největších ostrovních letovisek daleko, nebývá tato pláž ani uprostřed léta nijak frekventovaná.

Kathisma

Nejlépe turisticky vybavenou pláží na západním pobřeží Lefkady je pravděpodobně Kathisma. Ta leží severně od pláže Gialos a protože k ní vede na lefkadské poměry dobrá silnice, dostanou se sem bez problémů i autobusy. V blízkosti pláže bylo postaveno několik hotelů a penzionů. Tomuto stavu pak odpovídá i vybavení pláže Kathisma. K dispozici jsou tady lehátka a slunečníky, v provozu je několik taveren a stánků s rychlým občerstvením a dokonce je zde možné využít i sprch se sladkou vodou. Pláž Kathisma je také jednou z pláží na Lefkadě, která se západem slunce rozhodně neusíná. S přicházejícím večerem tady otevírá diskotéka a zejména mladší ročníky se tu mohou dobře bavit až do rána následujícího dne. Aktivní jedinci pak mohou na pláži Kathisma využít možnosti zahrát si plážový volejbal či se věnovat některému z populárních vodních a plážových sportů.

Milos

Pláž Milos je k nalezení asi kilometr severně od pláže Kathisma na západním pobřeží ostrova Lefkada. Donedávna šlo o jednu z panenských pláží Lefkady, ovšem v poslední době začínají vyrůstat ve stráni na pláží Milos nové rekreační objekty a pláž se pomalu zaplňuje. Bezpochyby je však pláž Milos jednou z nejkrásnějších pláží na Lefkadě. Své jméno získala podle větrných mlýnů, jejichž zbytky jsou dodnes nad pláží viditelné. Pláž je dostupná pouze pěšky přes nízkých horský hřeben. Poněkud komplikovaná cesta je zárukou toho, že ani v nejvyšší turistické sezóně nebývá tato pláž nijak přeplněná. Milos si získala dobrou pověst i mezi vyznavači naturismu, pro něž je tato západně orientovaná pláž ideální. Někdy bývá Milost nazývána pláží zamilovaných, neboť nedaleké letovisko Agios Nikitas je známé svatebními cestami a zamilované páry pak alespoň na krátkou chvíli na pláž Milos s oblibou zavítají.

Pefkoulia

Kromě pláže Agios Ioannis, která leží přímo u hlavního města ostrova Lefkada, cestují obyvatelé největšího ostrovního města opalovat se a koupat i na pláž Pefkoulia. Do hlavního města je to odsud něco málo přes 5 kilometrů a pláž je dobře turisticky vybavená. Kromě sprch tedy mají turisté k dispozici prakticky všechno, co si pro pobyt na moderní pláži na řeckém ostrově mohou přát. Na pláž Pefkoulia se dá dobře dostat autem, neboť leží jen asi 100 metrů od hlavní silnice, spojující podél západního pobřeží hlavní město ostrova Lefkada s letoviskem Vassiliki na jižním pobřeží. Pláž Pefkoulia určitě není špatná, ovšem již dříve zmiňované pláže jako Egremni nebo Porto Katsiki jsou určitě hezčí.

Agios Nikitas

Přímo u letoviska Agios Nikitas je k dispozici ještě malá městská pláž. Ta však nebývá pro turisty doporučována. Její délka nepřesahuje 200 metrů a i samotní obyvatelé vesničky Agios Nikitas raději chodí na nedalekou pláž Milos.

Vassiliki

Bezpochyby nejpopulárnější pláží na jižním pobřeží ostrova Lefkada je pláž u letoviska Vassiliki. I když nepatří k nejkrásnějším plážím na Lefkadě, její blízkost centru letoviska Vassiliki ji předurčuje k tomu, aby byla zejména během hlavní turistické sezóny hojně využívána. Díky dobrým povětrnostním podmínkám je pláž u letoviska Vassiliki oblíbená i mezi vyznavači windsurfingu. Po poledni tady totiž vane stálý vítr, který je k windsurfingu potřebný a žádoucí. Protože jde o pláž přímo u centra vesničky Vassiliki, je dobře dostupná autem. Z tohoto důvodu bývá, a to hlavně v nejvyšší sezóně dovolených, poměrně plná. Výhoda blízkosti turistického centra se pak na pláži projevuje v podobě možnosti občerstvení či vypůjčení si plážových slunečníků a lehátek.

Agiofili

Asi 2 kilometry jižně od pláže ve vesničce Vassiliki leží pláž s názvem Agiofili. Agiofili je jednou z vůbec nejkrásnějších pláží na celém ostrově Lefkada. Její povrch tvoří jemné oblázky. Na pláž se dá nejsnadněji dostat lodí z nedalekého přístavu v obci Vassiliki. Protože je pláž Agiofili ohraničena útesy a je poměrně malá, zejména ve frekventovaných prázdninových měsících tady může být docela plno. Návštěvníci pláže Agiofili si na ní mohou vypůjčit plážová lehátka a slunečníky, ovšem chybí kupříkladu možnost občerstvení.

Nidri

Na východním pobřeží ostrova Lefkada je z pohledu pláží třeba zmínit pláži letoviska Nidri. Podobně jako pláže v Agios Nikitas nebo Vassiliki je i pláž v Nidri typickou městskou pláží se všemi klady a zápory. Turisté si zde mohu zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a pochopitelně nechybí ani možnost zajít do některé z restaurací nebo taveren na něco dobrého k obědu. Protože je Nidri jedním z nejpopulárnějších prázdninových středisek na ostrově Lefkada, mají to turisté, ubytovaní právě v této vesničce, k moři ze svých hotelů a apartmánů skutečně jen pár kroků. Protože se přímo naproti pláži v Nidri nachází několik ostrůvku, je tato pláž chráněna proti vlivům otevřeného moře. Mořská hladina je zde povětšinou klidná. Díky pozvolnému vstupu do moře je pláž vhodná pro rodiny s malými dětmi. Romantické duše a turisté, kteří chtějí poznat ty nejhezčí pláže ostrova Lefkada, však budou muset za poznáním těch skutečných klenotů Lefkady cestovat na její východní pobřeží.

Na-Lefkade.cz

Stránky o řeckém ostrově Lefkada, oblíbené destinaci pro letní dovolenou.